Хто подає Декларацію
Такий обов'язок покладено на всіх платників екологічного податку, які прописані в ст. 240 податкового кодексу Україні. До них відносять суб'єкти господарювання, в т.ч. підприємці, юр. осіб, які не здійснюють підприємницької діяльності (у т.ч. бюджетні установи), громадські організації та інші підприємства (установи, організації), постійні представництва нерезидентів, які:
а) забруднюють атмосферу стаціонарними джерелами забруднення (викиди)
б) скидають забруднюючі речовини у водні об'єкти (скиди)
в) розміщують відходи у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім тих, які займаються розміщення вторсировини на підставі відповідної ліцензії (розміщення відходів). Крім того, як і колись, екологічний податок платять за освіту та зберігання радіоактивних відходів.
Платниками екоподатку є також особи, що забруднюють атмосферу пересувними джерелами (не тільки автомобільний, але і залізничний, морський, річковий та авіаційний транспорт (ст. 21 Закону України "Про транспорт" від 10.11.94 р. № 232/94-ВР).) , - п. 240.2 НКП. Це суб'єкти господарювання, які займаються:
а) оптовою торгівлею паливом;
б) роздрібною торгівлею (крім тих, які реалізують паливо, придбане в оптовиків).
Для того щоб не подавати Декларацію з прочерками, ті, хто до 01.01.11 р. платив збір за забруднення навколишнього середовища за викиди пересувними джерелами забруднення і з нового року не реалізує паливо, а також не здійснює інших видів забруднення навколишнього середовища, зобов'язані подати до податкову заяву про відсутність у них об'єкта обчислення екоподатку (п. 250.9 НКП).
У які терміни і куди подають Декларацію
Декларацію необхідно надати протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу (п. 250.2 НКП).
за I квартал - з 1 квітня до 10 травня
за 2 квартал - з 1 липня до 9 серпня
за 3 квартал - з 1 жовтня до 9 листопада
за 4 квартал - з 1 січня до 9 лютого
Суб'єкти господарювання, що здійснюють викиди, скиди і розміщення відходів, подають Декларацію за місцем розміщення забруднюючих об'єктів, а податкові агенти - за місцем розташування пунктів продажів палива.
Якщо місце подання Декларації не збігається з місцем перебування на податковому обліку, до податкової за місцем обліку в ті ж терміни подають копії Декларації (п. 250.8 НКП).
Якщо у платника кілька стаціонарних джерел забруднення або місць для розміщення відходів в межах різних населених пунктів або за їх межами (різні коди КОАТУУ), Декларацію подають по кожному джерелу забруднення окремо. Якщо код КОАТУУ для всіх джерел забруднення однаковий, то і Декларацію подають в одному примірнику.
Структура Декларації та виправлення помилок
Декларація складається з основної частини і семи розрахунків-додатків, кожне з яких передбачає розрахунок податкових зобов'язань (далі - ПЗ) в залежності від видів забруднення:
додаток 1 призначено для розрахунку АЛЕ по викидах стаціонарними джерелами,
додаток 2 - за викидами пересувними джерелами (заповнюють податкові агенти),
додаток 3 - по скидах,
додаток 4 - по розміщенню відходів,
додатки 5-7 заповнюють платники податків, що мають справу з радіоактивними відходами.
Всі додатки є невід'ємною частиною Декларації. Якщо у платника немає об'єктів оподаткування, відповідні додатки йому подавати не потрібно, а в рядках основної частини Декларації, в які заносять дані з неподаваемих додатків, ставлять прочерк.
Спеціальної форми уточнюючого розрахунку немає, тому як у самій Декларації, так і в додатках передбачені окремі рядки для відображення недоплати та переплати податку, штрафів та пені.
Заповнення Декларації
1. Показники Декларації, в т.ч. в додатках, відображають за даними, отриманими в межах звітного кварталу, НЕ наростаючим підсумком.
2. у графі "порядковий номер п формується наростаючим число за кількістю поданих Декларацій протягом року. Приміром, Декларація за I квартал отримає порядковий номер 1. Його ж вказують в правому верхньому куті кожної програми. Крім цього, додаються розрахунки до Декларації мають свою нумерацію, яку формують в рамках окремо взятої Декларації.
3. З 01.01.11 р. по 31.12.12 р. включно ставки екоподатку становлять 50% від розміру, встановленого ст. ст. 243 -246 НКП (п. 2 підрозділу 5 р.. XX НКП). Їх і слід заносити в графу 4 додатків 1-4.
4. Які коефіцієнти вказують у додатках 3 та 4?
Додаток 3 (розрахунок ПЗ за скиди): гр. 5 - коефіцієнт "1,5" для ставків і озер, в інших випадках - "1".
Додаток 4 (розрахунок АЛЕ за розміщення відходів): гр. 5 залежить від розташування місця (зони) розміщення відходів: "3" - якщо таке місце (зона) - в межах населеного пункту або на відстані 3 км від таких меж, і "1" - в інших випадках, гр. 6 при розміщенні відходів на звалищах, які повністю не виключають забруднення атмосфери або води, ставлять коефіцієнт "3". Якщо ж місце розміщення відходів відноситься до категорії "чистих", в графу 6 вносять "1".
Відповідальність
Неподання або несвоєчасне надання Декларації тягне за собою штраф 170 грн за кожну провину. За ті ж повторні дії протягом року (якщо платника податку вже штрафували) - 1020 грн за кожне неподання або несвоєчасне подання Декларації (п. 120.1 НКП).
За матеріалами: ДПА в АР Крим